Scan QR code or get instant email to install app
Question:
Depreciation expense for accounting purposes = 2,500,000 x 10% = $250,000
Depreciation expense for tax purposes = 2,500,000 x 15% = $375,000
Carrying amount on December 31, 2008 = 2,500,000 − 250,000 = $2,250,000
Tax base on December 31, 2008 = 2,500,000 − 375,000 = $2,125,000
Revaluation = 2,600,000 – 2,250,000 = $350,000
Carrying amount on December 31, 2009 = 2,600,000 − (2,600,000 / 25) = 2,496,000
Tax base on December 31, 2009 = 2,125,000 – 375,000 = $1,750,000
Reduction in revaluation surplus = 350,000 x 40% = $140,000
Deferred tax liability = [(2,496,000 − 1,750,000) x 40%] − 140,000 = $158,400
Comments